94.) 19.7.2022, 18:41 - Požár

26. 7. 2022

Jednotka vyjela k požáru rodinného domu v obci Perná. Na místě zásahu bylo průzkumem zjištěno, že zde již zasahují další hasičské jednotky. Členové naší jednotky prováděli na místě hasební práce a následné rozebírání konstrukce domu a vyhledávání skrytých ohnisek. Obě naše CAS sloužili k dodávce vody na požářiště, dále vytvořili čerpací stanoviště v obci Rviště z hydrantové sítě.

Výjezdová zpráva kolegů z JSDH Brandýs nad Orlicí:

Jednotka vyjela k nahlášenému požáru rodinného domu na Pernou. Po příjezdu na místo zásahu bylo zjištěno, že se jedná o požár dřevostavby a plameny již šlehají ze střechy. Proto byly ihned nasazeny dva C proudy a zahájeno hašení. Po dojezdu jednotky HZS Ústí nad Orlicí, JSDH Choceň a JSDH Vysoké Mýto byly nasazeny další C proudy. Po prvotním sražení plamenů bylo zjištěno, že hoří mezistropní izolace domu tvořená slámou. Proto bylo započato s rozřezáváním střechy pomocí motorových pil a útočné proudy byly postupně zredukovány na dva D proudy a jeden hasící hřeb. Dále bylo nutné na několika místech začít pomocí kopáčů, bouracích seker a vidlí rozebírat i izolaci stěn taktéž ze slámy. Po uhašení a kontrole termokamerou se jednotky vrátily na základny a naše jednotka měla nařízený dohled do ranních hodin. Zhruba po hodině a půl se rozhořely další dvě ohniska a byly nasazeny opět dva D proudy. Protože nám po chvíli začínala docházet hasební voda a dýchací přístroje byly taktéž všechny spotřebovány, byla pomocí vysílačky přes dispečink povolána zpět jednotka ZHS Ústí, která nám dovezla vodu, náhradní tlakové lahve a pomocí termokamery pomohla dohasit rozhořelá ohniska. Poté se jednotka HZS Ústí vrátila zpět na základnu. V průběhu noci došlo ještě k jednomu rozhoření, ale to už jsme zvládli vlastními silami. Ráno bylo požářiště předáno majiteli a nařízen dohled na dalších 24 hodin. Poté jsme se konečně vrátili zpět na základnu.

Technika JSDH Choceň:  CAS 16 (Praga NTS),  CAS 30 (Tatra 815-7)

Technika JSDH Brandýs:  CAS 20 (Scania P440)

Technika JSDH Vysoké Mýto:  CAS 30 (Tatra 815),  DA (Iveco)

Technika HZS Ústí nad Orlicí:  CAS 20 (Tatra 815), CAS 30 (Tatra 815-7)