109.) 14.8.2022, 03:33 - Ostatní pomoc

23. 8. 2022

Psal se 14. srpen roku 2001. Dana Zbořilová, členka oddílu SK Výtahy Náchod, jako druhá Češka v historii přeplavala kanál La Manche. Jednadvacet let poté, 14. srpna 2022, v nočně-ranních hodinách spadl v choceňských Pelinách do vln Tiché Orlice muž a začal tonout. Plácáním rukou do vody se přiblížil k "druhému břehu". Na pomoc se mu vydal odvážný mladík, který za ním skočil do vody. Zachránci se podařilo tonoucího nebožáka úspěšně vytáhnout na břeh na opačné straně řeky. Mezitím dorazili na místo hasiči s člunem. Oba muži se nacházeli v místě, kam není možný bezpečný přístup po souši. Za pomoci člunu byli oba transportováni na druhý břeh (pro choceňské zpravodajce: Nejednalo se o druhý břeh, kam vozí pocestné převozník Charón na své dřevěné loďce!). Zde se dostali do péče ZZS. Oba byli bez zjevných známek zranění. Na místě se nacházela také Policie ČR.

V podstatě lze konstatovat, že se i po jednadvaceti letech Čechům podařilo úspěšně přeplavat další vodní plochu.

Obrázek k tomuto výjezdu na úvodní stránce je pouze ilustrativní. Je na něm vyfotografován český atlet a otužilec František Venclovský, který jako první Čech přeplaval kanál La Manche. Třeba právě takovou radost, jako má na snímku Franta, mohl mít i náš zachránce, který může být na svůj čin právem hrdý. A třeba si i v duchu vzpomněl na onu slavnou venclovského větu: "Já su tak šťastné".

Technika:  VEA (Ford Ranger),  CAS 16 (Praga NTS) + člun